Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1071015 Through-Beam Photoelectric Sensor
Sick 1071015 Through-Beam Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1071015 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1071015 |
| Alternative Part Number | HSE18-G4A1BC |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Through-beam photoelectric sensor |
| Supply Voltage | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Switching Output Q1 | PNP, Light switching |
| Switching Output Q2 | PNP, Alarm output |
| Maximum Sensing Range | 0 m ... 20 m |
| Sensing Range | 0 m ... 15 m |
| Response Time | ≤ 0.5 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Infrared light |
- Brand: Sick
Mfr # 1071015
$146.52
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
