| Product Code | 1065719 |
| Alternative Part Number | WTF12G-3P2432 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Maximum Sensing Range | 150 mm … 700 mm |
| Sensing Range | 0 mm … 400 mm |
| Response Time | 2 ms |
| Light Source | PinPoint LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP66 IP67 |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1065719 Diffuse Reflective Photoelectric Sensors
Sick 1065719 Diffuse Reflective Photoelectric Sensors
Manufacturer: Sick Part No: 1065719 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1065719 Diffuse Reflective Photoelectric Sensors” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1065719
$413.50
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.