| Product Code | 1064691 |
| Alternative Part Number | GSE10-R3811 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Through-beam photoelectric sensor |
| Supply Voltage U e | 24 V AC/DC … 240 V AC/DC |
| Switching Output | Relay, SPDT, electrically isolated |
| Maximum Sensing Range | 0 m … 40 m |
| Sensing Range | 0 m … 35 m |
| Response Time | ≤ 10 ms |
| Light Source | PinPoint LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –30 °C … +60 °C |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1064691 Through-Beam Photoelectric Sensor
- Brand: Sick
Sick 1064691 Through-Beam Photoelectric Sensor
Mfr # 1064691
$267.91
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1064691 Through-Beam Photoelectric Sensor” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.