| Product Code | 1064689 |
| Alternative Part Number | GL10-R3811 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U e | 24 V AC/DC … 240 V AC/DC |
| Switching Output | Relay, SPDT, electrically isolated |
| Maximum Sensing Range | 0.08 m … 15 m 1) 0.08 m … 12 m |
| Sensing Range | 0.15 m … 12 m 1) 0.15 m … 10 m |
| Response Time | ≤ 10 ms |
| Light Source | PinPoint LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –30 °C … +60 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1064689 Retroreflective Photoelectric Sensor
Sick 1064689 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1064689 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1064689 Retroreflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1064689
$181.24
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.