| Product Code | 1064590 |
| Alternative Part Number | WL2S-2P1330 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 50 mA |
| Switching Output | PNP |
| Maximum Sensing Range | 0 m … 1.2 m |
| Sensing Range | 0 m … 0.55 m |
| Response Time | < 0.5 ms |
| Light Source | PinPoint LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –25 °C … +50 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1064590 Retroreflective Photoelectric Sensor
Sick 1064590 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1064590 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1064590 Retroreflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1064590
$161.46
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.