| Product Code | 1064400 |
| Alternative Part Number | WTB2S-2N3210 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 50 mA |
| Switching Output | NPN |
| Maximum Sensing Range | 1 mm … 18 mm |
| Sensing Range | 3 mm … 15 mm |
| Response Time | < 0.4 ms |
| Light Source | PinPoint LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –25 °C … +50 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1064400 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1064400 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1064400 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1064400 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1064400
$182.06
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.