| Product Code | 1062147 |
| Alternative Part Number | KTM-WP1A7A2V |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 12 V DC … 24 V DC |
| Maximum Output Current I | 50 mA |
| Switching Output | PNP |
| Switching Output (Voltage) | PNP: HIGH = U V ≤ 2 V / LOW approx. 0 V |
| Response Time | 35 µs |
| Light Source | LED, RGB |
| Weight | 40 g |
| Dimensions (W x H x D) | 15.25 mm x 48.6 mm x 22.2 mm |
| Enclosure Rating | IP69K |
| Operating Ambient Temperature | –30 °C … +70 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1062147 Contrast Detection Sensor
Sick 1062147 Contrast Detection Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1062147 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1062147 Contrast Detection Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1062147
$402.28
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.