| Product Code | 1047984 |
| Alternative Part Number | WSU26/3-103A00 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage V S | 24 V DC (19.2 V DC … 28.8 V DC) |
| Power Consumption | ≤ 6 W |
| Light Type | Infrared light |
| Number of Beams | 1 |
| Light Path Dimension | 0.5 m … 70 m |
| Weight | ≤ 1 kg |
| Dimensions (W x H x D) | 50 mm x 156 mm x 116 mm |
| Connection Type | PG gland (13,5) |
| Enclosure Rating | IP67 (EN |
| Operating Ambient Temperature | –25 °C … +55 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1047984 Safety Light Beam Sensor
Sick 1047984 Safety Light Beam Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1047984 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1047984 Safety Light Beam Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1047984
$470.93
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.