Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1047578 Retroreflective Photoelectric Sensor
Sick 1047578 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1047578 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1047578 |
| Alternative Part Number | WL11-2P2430S02 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Maximum Sensing Range | 0.05 m ... 10 m |
| Sensing Range | 0.15 m ... 8 m |
| Response Time | ≤ 2.5 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 IP68 IP69K |
- Brand: Sick
Mfr # 1047578
$155.74
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
