| Product Code | 1047045 |
| Alternative Part Number | LUT8U-11311 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 12 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | 100 mA |
| Switching Output | PNP NPN |
| Switching Output (Voltage) | PNP: HIGH = V S – ≤ 3 V / LOW = approx. 0 V NPN: HIGH = approx. U V / LOW ≤ 2 V |
| Response Time 200 µs | Response time | 200 µs |
| Light Source | LED, Ultraviolet light |
| Weight | 400 g |
| Dimensions (W x H x D) | 30.4 mm x 53 mm x 80 mm |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –10 °C … +55 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1047045 Luminescence Detection Sensor
Sick 1047045 Luminescence Detection Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1047045 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1047045 Luminescence Detection Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1047045
$1,698.50
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.