Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1046188 Luminescence Detection Sensor
Sick 1046188 Luminescence Detection Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1046188 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1046188 |
| Alternative Part Number | LUT9U-P120L |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Switching Output (Voltage) | PNP: HIGH = U V ≤ 2 V / LOW approx. 0 V |
| Response Time 1 ms 200 µs 75 µs | Response time | 1 ms | 200 µs | 75 µs |
| Light Source | LED, Ultraviolet light |
| Weight | 400 g |
| Dimensions (W x H x D) | 30.4 mm x 53 mm x 80 mm |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –10 °C ... +55 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 1046188
$1,916.04
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
