| Product Code | 1041262 |
| Alternative Part Number | KT8L-P3656 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Switching Output (Voltage) | PNP: HIGH = U V ≤ 2 V / LOW approx. 0 V |
| Response Time | 30 µs |
| Light Source | Laser, visible red light |
| Laser Class | II (EN 60825-1:2014), IEC 60825-1:2014 |
| Weight | + 400 g |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –10 °C … +45 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1041262 Contrast Detection Sensor
Sick 1041262 Contrast Detection Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1041262 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1041262 Contrast Detection Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1041262
$1,106.90
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.