Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1026037 Retroreflective Photoelectric Sensor
Sick 1026037 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1026037 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1026037 |
| Alternative Part Number | WL24-2X430 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 5 V DC ... 15.5 V DC |
| Switching Output | NAMUR |
| Maximum Sensing Range | 0 m ... 22 m |
| Sensing Range | 0 m ... 15 m |
| Response Time | ≤ 10 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –20 °C ... +60 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 1026037
$996.04
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
