| Product Code | 1016854 |
| Alternative Part Number | WT24-2R220 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 20 V AC/DC … 250 V AC/DC |
| Switching Output | Relay, electrically isolated |
| Maximum Sensing Range | 100 mm … 2,500 mm |
| Sensing Range | 100 mm … 2,500 mm |
| Response Time | ≤ 10 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Infrared light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –40 °C … +60 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1016854 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1016854 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1016854 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1016854 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1016854
$650.90
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.