| Product Code | 8176550 |
| Alternative Part Number | PMCprotego D.12/010/0/P/2/208-480VAC |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Networking Solutions Fieldbus and Ethernet Systems |
| Supply Voltage (V) | 208 – 480 V |
| Supply Voltage U2 | 24 V |
| Supply Voltage with Phases | 3 x 208…3 x 480 V |
| Supply Voltage Type U1 | AC |
| Supply Voltage Type U2 | DC |
| Supply Voltage Range Type | AC |
| Height Dimension | 345 mm |
| Ambient Temperature | 0 – 40 °C |
| Housing Protection Rating | IP20 |
Home » Automation and Controls » Drives and Motor Controls » Servo Amplifiers » Pilz 8176550 Motion Controller
Pilz 8176550 Motion Controller
Manufacturer: Pilz Part No: 8176550 Category: Servo Amplifiers
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 8176550 Motion Controller” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 8176550
$5,226.40
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.