Pilz 784139 Safety Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 784139 Category: Safety Relays
Specifications
| Product Code | 784139 |
| Alternative Part Number | PNOZ e3.1p C 24VDC 2so |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | DC |
| Connection Terminal | Spring-loaded terminal |
| Height Dimension | 101 mm |
| Width Dimension | 22.5 mm |
| Depth Dimension | 121 mm |
| Ambient Temperature | -10 - 55 °C |
| Housing Protection Rating | IP40 |
| Approval | CE UKCA cULus Listed KOSHA T√úV EAC (Eurasian) |
- Brand: Pilz
Mfr # 784139
$381.32
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
