Pilz 777607 Safety Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 777607 Category: Safety Relays
Specifications
| Product Code | 777607 |
| Alternative Part Number | PNOZ X9P 12VDC 7n/o 2n/c 2so |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| Supply Voltage (V) | 12 V |
| Supply Voltage Type U1 | DC |
| DC Power Consumption | 7 W |
| Number of Inputs | 2 |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Relay Contact Material | AgSnO2 |
| Height Dimension | 94 mm |
| Width Dimension | 90 mm |
| Depth Dimension | 121 mm |
| Ambient Temperature | -10 - 55 °C |
| Housing Protection Rating | IP40 |
| Approval | CCC CE UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) T√úV |
- Brand: Pilz
Mfr # 777607
$596.00
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
