Pilz 750600 Safety Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 750600 Category: Safety Relays
Specifications
| Product Code | 750600 |
| Alternative Part Number | PNOZ s60 24-48VACDC 3n/o 1n/c 6so |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | AC/DC |
| AC Power Consumption | 10.2 |
| DC Power Consumption | 7.5 |
| Number of Inputs | 6 |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Relay Contact Material | P_KONT_MAT_AgCuNi |
| Height Dimension | 98 mm |
| Width Dimension | 90 mm |
| Depth Dimension | 120 mm |
| Ambient Temperature | -10 °C |
| Housing Protection Rating | IP20 |
- Brand: Pilz
Mfr # 750600
$542.03
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
