Pilz 750101 Safety Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 750101 Category: Safety Relays
Specifications
| Product Code | 750101 |
| Alternative Part Number | PNOZ s1 24VDC 2 n/o |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | DC |
| DC Power Consumption | 2 W |
| Number of Inputs | 1 |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Relay Contact Material | AgSnO2 |
| Height Dimension | 98 mm |
| Width Dimension | 12.5 mm |
| Depth Dimension | 120 mm |
| Ambient Temperature | -10 °C |
| Housing Protection Rating | IP40 |
| Approval | CCC CE UKCA cULus Listed KOSHA T√úV EAC (Eurasian) |
- Brand: Pilz
Mfr # 750101
$234.57
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
