| Product Code | 570006 |
| Alternative Part Number | PSEN me1.2S / 1AS |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Interlock Switches with Guard Locking |
| Supply Voltage (V) | 110 V |
| Supply Voltage U2 | 230 V |
| Supply Voltage Type U1 | AC |
| Supply Voltage Type U2 | AC |
| AC Power Consumption | 8 VA |
| Connection Terminal | Spring-loaded terminal |
| Height Dimension | 184 mm |
| Width Dimension | 42.5 mm |
| Depth Dimension | 51 mm |
| Ambient Temperature | -25 – 70 °C |
| Housing Protection Rating | IP67 |
| Approval | CCC CE UKCA BG cCSAus EAC (Eurasian) |
Pilz 570006 Safety Sensor
Manufacturer: Pilz Part No: 570006 Category: Interlock Switches
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 570006 Safety Sensor” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 570006
$149.08
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.