| Product Code | 506412 |
| Alternative Part Number | PSEN ma1.1p-12/PSEN1.1-10/3mm/ix1/1unit |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Interlock Switches |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | DC |
| Switching Voltage | 24 V |
| Height Dimension | 42.8 mm |
| Width Dimension | 26 mm |
| Depth Dimension | 13 mm |
| Ambient Temperature | -25 – 70 °C |
| Housing Protection Rating | IP65 IP67 |
| Approval | CE UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) T√úV |
Home » Safety Products » Machine Safety » Interlock Switches » Pilz 506412 Magnetic Safety Switch Actuator
Pilz 506412 Magnetic Safety Switch Actuator
Manufacturer: Pilz Part No: 506412 Category: Interlock Switches
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 506412 Magnetic Safety Switch Actuator” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 506412
$87.05
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.