| Product Code | 504228 |
| Alternative Part Number | PSEN 1.1a-22/PSEN 1.1-20 /8mm/5m/ix1/1un |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Cable Assemblies Circular Cable Assemblies |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | DC |
| Switching Voltage | 24 V |
| Height Dimension | 36 mm |
| Width Dimension | 26 mm |
| Depth Dimension | 13 mm |
| Ambient Temperature | -10 °C |
| Housing Protection Rating | IP69 IP67 |
| Approval | CE UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) ECOLAB T√úV |
Home » Safety Products » Machine Safety » Interlock Switches » Pilz 504228 Safety Interlock Switch
Pilz 504228 Safety Interlock Switch
Manufacturer: Pilz Part No: 504228 Category: Interlock Switches
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 504228 Safety Interlock Switch” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 504228
$127.19
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.