Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs RL39-54/32/40a/82a/116 Retroreflective Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs RL39-54/32/40a/82a/116 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: RL39-54/32/40a/82a/116 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | RL39-54/32/40a/82a/116 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching Frequency | ≤ 300 Hz |
| Response Time | ≤ 1.5 ms |
| Effective Detection Range | 0 ... 5 m |
| Threshold Detection Range | 6 m |
| Reflector Distance | 0.1 ... 5 m |
| Reference Target | H50 reflector |
| Light Source | LED red |
| Light Type | modulated visible red light |
| Polarization Filter | yes |
| Ambient Temperature | -25 ... 55 °C (-13 ... 131 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # RL39-54/32/40a/82a/116
$288.80
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected