Home » Safety Products » Machine Safety » Light Curtains » Keyence SL-V23FM Main Unit, Robust Type, 23 Optical Axes

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence SL-V23FM Main Unit, Robust Type, 23 Optical Axes
Manufacturer: Keyence Part No: SL-V23FM Category: Light Curtains Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | SL-V23FM |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Light Curtains |
| Supply Voltage | 24 VDC +10 %, -20 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Output Details | 2 outputs each for PNP and NPN. Can be changed by using the connector cable. |
| Detection Capability | ø0.55" ø14 mm |
| Working Distance | 0.1 to 7 m |
| Light Source | Infrared LED (850 nm) |
| Beam Axis Spacing/lens Diameter | 10 mm/ø4 mm 0.39"/ø0.16" |
| Operating Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Operation Mode | Turns on when no interruptions are present in the detection zone (excluding when the muting function is used) |
| Effective Aperture Angle | Max. ±2.5 ° (When operating distance is 3 m 98.23' or more) |
- Brand: Keyence
Mfr # SL-V23FM
$617.74
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected