Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence RC2-23 72-mm□ 6-digit 7-segment LED, One-stage Preset, AC Power Supply, Round Hole Mounting

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence RC2-23 72-mm□ 6-digit 7-segment LED, One-stage Preset, AC Power Supply, Round Hole Mounting
Manufacturer: Keyence Part No: RC2-23 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | RC2-23 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Power Supplies DIN Rail Power Supplies |
| Supply Voltage | 100 to 240 VAC ±10 %, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 11VA or less |
| Control Output | Relay output: 1c, 250 VAC, 3 A or less (360 VA or less, resistive load) |
| Power Off Memory Time | Approx 10 years (at 20°C 68°F ) |
| Weight | Approx. 240 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Operation Mode | Overcount, auto reset |
| Operating Mode | Addition, subtraction |
| Return Method | Manual reset, external reset, automatic reset (in auto reset mode) |
| Number of Digits | 6-digit display, -99,999 to 999,999 *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # RC2-23
$476.15
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected