Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence RC-16 48-mm□ 6-digit 7-segment LCD, One-stage Preset, DC Power Supply

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence RC-16 48-mm□ 6-digit 7-segment LCD, One-stage Preset, DC Power Supply
Manufacturer: Keyence Part No: RC-16 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | RC-16 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Power Supplies DIN Rail Power Supplies |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 % |
| Current Consumption | 45 mA or less |
| Control Output | Maximum NPN open-collector output: 100 mA (40 V or less), residual voltage: 1 V or less *1 |
| Power Off Memory Time | Approx 10 years (at 20°C 68°F ) |
| Weight | Approx. 75 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Operation Mode | Overcount, auto reset, range distinction |
| Operating Mode | Addition, subtraction, addition and subtraction (phase difference) |
| Return Method | Manual reset, external reset, automatic reset (in auto reset mode) |
| Number of Digits | 6-digit display (zero suppression method), -99,999 to 999,999 |
- Brand: Keyence
Mfr # RC-16
$376.16
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected