Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence PS-26 Amplifier Unit, AC Type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PS-26 Amplifier Unit, AC Type
Manufacturer: Keyence Part No: PS-26 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PS-26 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 85 to 240 VAC 50/60 Hz |
| Current / Power Consumption | 1.5 VA max. |
| Control Output | SPST-NO Relay contact 250 VAC 2 A (resistive load) |
| Output Details | NPN |
| Response Time | Approx. 12 ms |
| Sensitivity Adjustment | 1-turn trimmer (240°) |
| Weight | Approx. 120 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| Operation Mode | LIGHT-ON/DARK-ON (switch-selectable) |
- Brand: Keyence
Mfr # PS-26
$219.51
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected