Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence LV-H41 Reflective Sensor Head, Area Type, Long-distance

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LV-H41 Reflective Sensor Head, Area Type, Long-distance
Manufacturer: Keyence Part No: LV-H41 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LV-H41 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Light Source | Invisible infrared semiconductor laser |
| Wavelength | 785 nm |
| Weight | Approx. 45 g |
| Case | Glass reinforced plastic |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| FINE | 250 mm 9.84" |
| TURBO | 500 mm 19.69" |
| SUPER | 1000 mm 39.37" |
- Brand: Keyence
Mfr # LV-H41
$474.09
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected