Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-G402 Sensor Head: High-speed Long Distance, Small spot

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-G402 Sensor Head: High-speed Long Distance, Small spot
Manufacturer: Keyence Part No: LK-G402 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-G402 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Output Details | 0.95 mW |
| Sampling Frequency | 20 / 50 / 100 / 200 / 500 / 1,000 µs (Selectable from 6 levels) |
| Measuring Range | Diffused reflection: ±100 mm ±3.94" , Specular reflection: ±99 mm ±3.90" *1 *2 |
| Linearity | ±0.05 % of F.S. (F.S.= ±100 mm ±3.94" ) *3 |
| Repeatability | 2 µm 0.000079" *4 |
| Reference Distance | Diffused reflection: 400 mm 15.75" , Specular reflection: 398 mm 15.67" |
| Spot Diameter (at Reference Distance) | Approx. ø290 µm ø0.0114" |
| Laser Class | Class II (FDA CDRH 21CFR PART1040.10) |
| Wavelength | 655 nm (visible light) |
| Weight | Approx. 380 g (including the cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-G402
$3,452.02
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected