Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-2101 Controller

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-2101 Controller
Manufacturer: Keyence Part No: LK-2101 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-2101 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Maximum Current Consumption | 400 mA max. |
| Output Details | 0.95 mW |
| Measuring Range | ±15 mm ±0.59" |
| Linearity | ±0.1% of F.S. *1 |
| Repeatability | 3 µm *2 0.000119" |
| Reference Distance | 80 mm 3.15" |
| Spot Diameter (at Standard Distance) | Approx. 70 µm 0.02756" Approx. 70 × 1,100 µm |
| Wavelength | 670 nm |
| Weight | Approx. 515 g (including cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-2101
$3,562.24
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected