| Product Code | IA-065 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Output Details | 560 µW |
| Linearity | ±0.1% of F.S. (F.S.=±10 mm 0.39″ , 55 to 75 mm 2.17″ to 2.95″ ) *1 |
| Repeatability | 4 µm 0.16 Mil *2 |
| Reference Distance | 65 mm 2.56″ |
| Measurement Range | 55 mm to 105 mm 2.17″ to 4.13″ |
| Spot Diameter (at Standard Distance) | Approx. 550 x 1,750 µm 21.65 x 68.9 Mil |
| Sampling Cycle | 0.33/1/2/5 ms (4 levels available) |
| Temperature Characteristics | 0.06% of F.S./°C (F.S.=±10 mm 0.39″ , 55 to 75 mm 2.17″ to 2.95″ ) |
| Laser Class | Class II (FDA (CDRH) Part1040.10) Class 2 (IEC 60825-1) |
| Weight | Approx. 130 g (including cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No condensation or freezing) |
Keyence IA-065 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: IA-065 Category: Miscellaneous
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence IA-065 Sensor Head” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # IA-065
$1,201.75
Out of stock
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.