Home » Safety Products » Machine Safety » Light Curtains » Keyence GL-T11R Safety Relay Terminal

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence GL-T11R Safety Relay Terminal
Manufacturer: Keyence Part No: GL-T11R Category: Light Curtains Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | GL-T11R |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Light Curtains |
| Applicable Model | GL-R Series |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10%, ripple (P-P) 10% or less, Class 2 |
| Current Consumption | 100 mA max. (24 VDC, GL-T11R only) |
| Weight | Approx. 310 g |
| Operating Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # GL-T11R
$484.27
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected