Home » Safety Products » Machine Safety » Light Curtains » Keyence GL-S12SH Slim type 12 beam axes

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence GL-S12SH Slim type 12 beam axes
Manufacturer: Keyence Part No: GL-S12SH Category: Light Curtains Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | GL-S12SH |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Light Curtains |
| Supply Voltage | 24 VDC ±20%, ripple (P-P) 10% or less, Class 2 |
| Output Type | 2 transistor outputs (PNP or NPN output is determined by the cable type.) |
| Detection Capability | ø25 mm ø0.98" |
| Detection Height | 220mm 8.66" |
| Operating Distance | 0.1 to 2 m 0.3' to 6.6' |
| Light Source | Infrared LED (870 nm) |
| Protection Height | 266mm 10.47" |
| Total Length | 259.5 mm 10.22" |
| Operating Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Number of Beam | 12 |
| Beam Axis Spacing | 20 mm 0.79" |
- Brand: Keyence
Mfr # GL-S12SH
$714.77
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected