Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence FU-67 Reflective Fiber Unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FU-67 Reflective Fiber Unit
Manufacturer: Keyence Part No: FU-67 Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FU-67 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Fiber Optic Sensors |
| Size | M6 |
| Detection Arrangement | Parallel |
| Minimum Detectable Object | Gold wire with a diameter of 0.005 mm 0.0002" *2 |
| Weight | Approx. 21 g |
| Ambient Temperature | -40 to +50 °C -40 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # FU-67
$93.14
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected