Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CA-MP81 8.4-inch LCD Color Monitor (Analog SVGA)

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-MP81 8.4-inch LCD Color Monitor (Analog SVGA)
Manufacturer: Keyence Part No: CA-MP81 Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-MP81 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % |
| Current Consumption | 1 A max. |
| Input Signal | Analog RGB signal (0.7 Vp-p, 75 Ω), Horizontal/vertical synchronization signal |
| Display Color | a-Si, TFT active matrix method |
| Active Display Area | 170.4 mm (W) x 127.8 mm (H) 6.709" x 5.031" |
| Weight | Approx. 1,200 g |
| Connector Type | High-density D-sub 15-pin female (3-way, inch screw) |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
| Number of Dots | 800 (W) x 600 (H) dots |
| Method | One-way cold cathode fluorescent tube |
| Duration | Approx. 50,000 hours (average) (When installed in an upright position under 25 °C 77°F ) |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-MP81
$1,353.74
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected