Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CA-LH4 High-resolution Low-distortion Lens 4 mm

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-LH4 High-resolution Low-distortion Lens 4 mm
Manufacturer: Keyence Part No: CA-LH4 Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-LH4 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Machine Vision Accessories |
| Resolving Power | 100 cycles/mm at center, 80 cycles/mm on periphery |
| Ambient Temperature / Humidity Range | 0 to +50°C 32 to 122°F , 80% RH or less (No condensation) |
| F-stop Range (Aperture) | F1.6 to F16 |
| Focal Point | 4.4 mm 0.17" |
| Compatible Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Weight | Approx. 150 g |
| Mount | C-mount |
| Minimum WD | 0.1 m 0.3' |
| TV Distortion | -0.2 % (-0.13 %) *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-LH4
$452.37
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected