| Product Code | CA-DC30E |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Machine Vision Lightning |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % |
| Current Consumption | 5 A (at maximum load) *1 |
| Light Control Method | Constant current control method |
| Voltage | LumiTrax TM light dedicated power supply |
| Response Speed | Under 1 ms |
| Intensity Range | 255 level digital [Program setting] |
| Weight | Approx. 430 g |
| Connection Points | 2 ch (dedicated 6-pole circular connector) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F *2 *3 |
| Capacity | Max. 81 W |
| Synchronization | Camera trigger/shutter speed synchronization |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Machine Vision » Machine Vision Lighting » Keyence CA-DC30E Dedicated illumination controller
- Brand: Keyence
Keyence CA-DC30E Dedicated illumination controller
Mfr # CA-DC30E
$667.30
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence CA-DC30E Dedicated illumination controller” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.