| Product Code | KL5111 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Technology | incremental encoder interface 24 V DC, EN 61131-2, type 1, “0”: < 5 V DC, “1”: > 15 V DC, typ. 5 mA |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Number of Channels | 1 incremental encoder |
| Encoder Connection | A, B, C, 24 V |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff KL5111 Bus Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: KL5111 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff KL5111 Bus Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # KL5111
$252.26
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.