| Product Code | KL1501 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Specification | EN 61131-2, type 1, “0”: < 5 V DC, “1”: > 15 V DC, typ. 5 mA |
| Maximum Output Current | 24 V/0.5 A (short-circuit proof) per channel |
| Connection Technology | 1 x up/down counter, 2 x up or down counter |
| Configuration | no address setting, configuration via Bus Coupler or controller |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff KL1501 Bus Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: KL1501 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff KL1501 Bus Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # KL1501
$305.17
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.