| Product Code | EL4032 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Power Supply | 24 V DC via power contacts |
| E-Bus Current Consumption | typ. 140 mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Signal Voltage | -10…+10 V |
| Resolution | 12 bit |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL4032 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL4032 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL4032 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL4032
$427.68
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.