| Product Code | BK5150 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Number of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
| Data Transfer Rate | automatic detection up to 1 Mbaud |
| Data Transfer Medium | screened, twisted copper cable, 2 x signal, 1 x ground (recommended) |
| Bus Interface | open style connector, 5-pin |
| Maximum Fieldbus Byte Count | 16 Tx/Rx PDOs |
| Weight | approx. 100 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Home » Automation and Controls » Controllers » I-O Systems » Beckhoff BK5150 CANopen Compact Bus Coupler
Beckhoff BK5150 CANopen Compact Bus Coupler
Manufacturer: Beckhoff Part No: BK5150 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff BK5150 CANopen Compact Bus Coupler” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # BK5150
$465.73
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.