Home » Automation and Controls » Industrial Lighting » Task Lighting » Banner WLS28-2CW1130DSQ All-Purpose LED Strip Light

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Banner WLS28-2CW1130DSQ All-Purpose LED Strip Light
Manufacturer: Banner Part No: WLS28-2CW1130DSQ Category: Task Lighting Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Part Number | WLS28-2CW1130DSQ |
| Manufacturer | Banner |
| Category | Automation and Controls Industrial Lightning Task Lightning |
| IP Rating | IP65, IP67, IP69K |
| Environmental Rating | IP65; IP67; IP69K |
| Supply Voltage | 12-30 V dc |
| Primary Housing Material | Aluminum |
| Housing Style | Linear Strip |
| Connection | Integral QD |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Storage Temp (C) | -40 to 70 |
| Mounting Thread | No Thread |
| Physical Dimensions (LxWxH or DxH mm) | 1180.0 x 28.0 x 20.9 |
| Product Size (mm) | 28 |
| Power | DC |
- Brand: Banner
Mfr # WLS28-2CW1130DSQ
$531.25
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected