Home » Automation and Controls » Stack Lights, Beacons and Components » Banner K50LWRO6PQ General Purpose LED Indicator

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Banner K50LWRO6PQ General Purpose LED Indicator
Manufacturer: Banner Part No: K50LWRO6PQ Category: Stack Lights, Beacons and Components Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Part Number | K50LWRO6PQ |
| Manufacturer | Banner |
| Category | Automation and Controls Control and Signal Devices |
| IP Rating | IP67, IP69K |
| Environmental Rating | IP67; IP69K |
| Supply Voltage | 18-30 V dc |
| Max Input Response Time (ms) | 250 |
| Primary Housing Material | Polycarbonate |
| Housing Style | Dome |
| Connection | Integral QD |
| Min Op. Temperature (C) | -20 |
| Lighting Device Type | Indicator |
| Input Type | PNP |
| Mounting Thread | M30 x 1.5 |
| Physical Dimensions (LxWxH or DxH mm) | 50.0 x 69.0 |
- Brand: Banner
Mfr # K50LWRO6PQ
$105.40
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected