Home » Automation and Controls » Controllers » Temperature and Process Controllers » Autonics TM2-42CE Modular Multi-Channel PID Temperature Controllers

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Autonics TM2-42CE Modular Multi-Channel PID Temperature Controllers
Manufacturer: Autonics Part No: TM2-42CE Category: Temperature and Process Controllers Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | TM2-42CE |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Controllers Temperature and Process Controllers |
| Control Output | DC 4-20 mA or DC 0-20 mA (Load resistance: ≤ 500 Ω) |
| Number of Input Channels | 2-channel |
| Power Consumption | ≤ 5 W (for Max. load) |
| Alarm Output | 250 VAC~ 3A 1a |
| Option Input | CT, Digital(DI-1/2) |
| Sampling Cycle | 50ms(2-CH synchronous sampling) |
| Approximate Weight | _Expansion module |
| Ambient Temperature Range | -10 to 50℃, storage: -20 to 60℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # TM2-42CE
$311.76
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected