| Product Code | PSNT17-5DOU |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Control Output | Normally Open |
| Wire Type and Power | DC 2-wire type 12-24VDC @(=) |
| Current Specification | Leakage current: Max. 0.6mA |
| Sensing Distance | 5mm |
| Sensing Side Size | Frame size 17mm |
| Standard Sensing Target | 18×18×1mm(iron) |
| Response Frequency | 700Hz |
| Sensing Type | Upper sensing type |
| Approximate Weight | ≈ 58g (≈ 79g) |
| Ambient Temperature Range | -25 to 70℃, storage: -30 to 80℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 95% RH, storage: 35 to 95% RH |
Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Autonics PSNT17-5DOU Rectangular Inductive Proximity Sensors
- Brand: Autonics
Autonics PSNT17-5DOU Rectangular Inductive Proximity Sensors
Mfr # PSNT17-5DOU
$21.91
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Autonics |
|---|
Be the first to review “Autonics PSNT17-5DOU Rectangular Inductive Proximity Sensors” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.