Pilz 777306 Safety Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 777306 Category: Safety Relays
Specifications
| Product Code | 777306 |
| Alternative Part Number | PNOZ X2.7P 24-240VAC/DC 3n/o 1n/c |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| Supply Voltage (V) | 24 - 240 V |
| Supply Voltage Type U1 | AC/DC |
| AC Power Consumption | 4.5 VA |
| DC Power Consumption | 2 W |
| Number of Inputs | 2 |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Relay Contact Material | AgCuNi |
| Height Dimension | 94 mm |
| Width Dimension | 22.5 mm |
| Depth Dimension | 121 mm |
| Ambient Temperature | -10 - 55 °C |
| Housing Protection Rating | IP40 |
- Brand: Pilz
Mfr # 777306
$249.27
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
