Pilz 774057 Safety Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 774057 Category: Safety Relays
Specifications
| Product Code | 774057 |
| Alternative Part Number | PNOZ X7 240VAC 2n/o |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| Supply Voltage (V) | 240 V |
| Supply Voltage Type U1 | AC |
| AC Power Consumption | 2 VA |
| Number of Inputs | 1 |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Relay Contact Material | AgSnO2 |
| Height Dimension | 87 mm |
| Width Dimension | 22.5 mm |
| Depth Dimension | 121 mm |
| Ambient Temperature | -10 - 55 °C |
| Housing Protection Rating | IP40 |
| Approval | CE CCC UKCA cULus Listed KOSHA EAC (Eurasian) T√úV |
- Brand: Pilz
Mfr # 774057
$210.92
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
