Pilz 774606 Safety Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 774606 Category: Safety Relays
Specifications
| Product Code | 774606 |
| Alternative Part Number | PNOZ X9 200-230VAC 24VDC 7n/o 2n/c 2so |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| Supply Voltage (V) | 200 - 230 V |
| Supply Voltage U2 | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | AC |
| Supply Voltage Type U2 | DC |
| AC Power Consumption | 11 VA |
| Number of Inputs | 2 |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Relay Contact Material | AgSnO2 |
| Height Dimension | 87 mm |
| Width Dimension | 90 mm |
| Ambient Temperature | -10 - 55 °C |
| Housing Protection Rating | IP40 |
- Brand: Pilz
Mfr # 774606
$694.58
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
