Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs OBR12M-R100-2EP-IO-L Laser Retroreflective Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs OBR12M-R100-2EP-IO-L Laser Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: OBR12M-R100-2EP-IO-L Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | OBR12M-R100-2EP-IO-L |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching Frequency | 2000 Hz |
| Response Time | 250 µs |
| Effective Detection Range | 0 ... 12 m |
| Threshold Detection Range | 15 m |
| Reflector Distance | 0.16 ... 12 m |
| Reference Target | Reflector REF-MH50 |
| Light Source | laser diode |
| Laser Class | 1 |
| Ambient Temperature | -40 ... 60 °C (-40 ... 140 °F) , cable, fixed installation | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) , movable cable not appropriate for conveyor chains |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # OBR12M-R100-2EP-IO-L
$216.62
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected