Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs OBT200-18GM60-E4 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs OBT200-18GM60-E4 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: OBT200-18GM60-E4 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | OBT200-18GM60-E4 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC , class 2 |
| Switching Frequency | 500 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Detection Range | 0 ... 200 mm |
| Reference Target | standard white 200 mm x 200 mm |
| Light Source | IRED , 880 nm |
| Light Type | infrared |
| Light Spot Diameter | approx. 40 mm at 200 mm |
| Ambient Light Limit | 10000 Lux |
| Ambient Temperature | -25 ... 55 °C (-13 ... 131 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # OBT200-18GM60-E4
$145.92
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected